Start /

PostHeaderIcon Historia

Staraniem proboszcza parafii p.w. ┼Üww. App. Piotra i Paw┼éa w Siemiatyczach, ks. prot. Andrzeja Jakimiuka zosta┼éa zakupiona ziemia ok. 1,00 ha przy ul. Sikorskiego. By┼é to pierwszy krok, k┼éad─ůcy podwaliny na powstanie nowej parafii.

19 lipca 1992 roku po┼Ťwi─Öcono i ustawiono krzy┼╝. Wkr├│tce zaadoptowano na cerkiew star─ů plebani─Ö. W kilka miesi─Öcy p├│┼║niej stan─Ö┼éa drewniana cerkiew p.w. ┼Üw. Proroka Eliasza, w kt├│rej zacz─Öto odprawia─ç regularne nabo┼╝e┼ästwa przez duchowie┼ästwo siemiatyckiej parafii.

Dekretem Jego Eminencji Wielce B┼éogos┼éawionego Bazylego, Metropolity Warszawskiego i ca┼éej Polski z dnia 16 sierpnia 1996 roku erygowano now─ů parafi─Ö p.w. Zmartwychwstania Pa┼äskiego w Siemiatyczach, kt├│rej proboszczem mianowany zosta┼é ks. prot. mgr Bazyli Litwiniuk. Wikariuszem tej┼╝e parafii mianowano ks. prot. mgr Miko┼éaja Mielniczuka, a diakonem ks. Micha┼éa Androsiuka, kt├│rych przeniesiono z parafii ┼Üww. App. Piotra i Paw┼éa.

W dniu 9 października 1996 r. pod przewodnictwem Dziekana Okręgu Siemiatyckiego ks. prot. mgr Eugeniusza Niesteruka przeprowadzono wybory do Rady Parafialnej i Komisji Rewizyjnej. Powołano również Społeczny Komitet Budowlany. Projekt cerkwi wykonał mgr inż. Janusz Kenski.

W dniu 14 pa┼║dziernika 1998 roku Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartolomeusz I dokona┼é po┼Ťwi─Öcenia i wmurowania kamienia w─Ögielnego pod budow─Ö nowej cerkwi Zmartwychwstania Pa┼äskiego. W tych uroczysto┼Ťciach uczestniczy┼é Jego Eminencja Metropolita Sawa, zwierzchnik Ko┼Ťcio┼éa Prawos┼éawnego w Polsce.

W czasie molebna Jego ┼Üwi─ůtobliwo┼Ť─ç po┼Ťwi─Öci┼é postawiony krzy┼╝ oraz podpisa┼é akt erekcyjny za┼éo┼╝enia cerkwi p.w. Zmartwychwstania Pa┼äskiego, i wraz z relikwiami ┼Ťw. m─Öczennik├│w Betlejemskich dokona┼é wmurowania w przygotowany ju┼╝ fundament.

Wraz z powstaniem nowej parafii zaistnia┼éa potrzeba za┼éo┼╝enia parafialnego cmentarza. Powsta┼é on na 4 ha ziemi, oddalonej oko┼éo 1300 metr├│w od cerkwi. Staraniem parafian przeprowadzono prace porz─ůdkowe i przyst─ůpiono do ogrodzenia cmentarza. Prace zosta┼éy zako┼äczone wiosn─ů 1999 roku. Dnia 30 czerwca 1999 r. odby┼éo si─Ö po┼Ťwi─Öcenie cmentarza.

14 pa┼║dziernika 2001 roku po┼Ťwi─Öcono krzy┼╝e dla nowej cerkwi p.w. Zmartwychwstania Pa┼äskiego, kt├│rego dokona┼é Jego Eminencja Sawa, Prawos┼éawny Metropolita Warszawski i ca┼éej Polski. Wtedy te┼╝ odprawiono pierwsz─ů ┼Üwi─Öt─ů Liturgi─Ö w dolnej cerkwi parafii Zmartwychwstania Pa┼äskiego.

2 sierpnia 2009 r. Jego Eminencja Sawa w asy┼Ťcie wielu duchownych odprawi┼é pierwsz─ů ┼Üw. Liturgi─Ö w cerkwi g├│rnej, jeszcze nie wy┼Ťwi─Öconej. By┼éo to w dzie┼ä parafialnego ┼Ťwi─Öta ┼Ťw. proroka Eliasza.

Jednym z niew─ůtpliwie najwa┼╝niejszych wydarze┼ä w historii parafii by┼éo po┼Ťwi─Öcenie g├│rnej cerkwi. Aktu tego dokona┼é osobi┼Ťcie Patriarcha Ekumeniczny Bartolomeusz I i Jego Eminencja Sawa, Prawos┼éawny Metropolita Warszawski i ca┼éej Polski. Sta┼éo si─Ö to 18 sierpnia 2010 roku, w przeddzie┼ä ┼Ťwi─Öta Przemienienia Pa┼äskiego i uroczysto┼Ťci ┼Ťwi─ůtecznych na ┼Üwi─Ötej Gorze Grabarce.

Poprawiony (┼Ťroda, 22 lutego 2012 19:48)